Karakalemciyiz.com Bilgi Platformu


 
 
Bedri Baykam...
 

Bedri Baykam 1957 yılında Ankara'da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam'ın ikinci çocuğu olarak doğdu. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre'de ilk eserlerini sergiledi. Harika çocuk olarak tanımlandığı 1960'lı yıllarda Avrupa ve Amerika'nın birçok sanat merkezinde sürekli olarak sergiler açtı, büyük ilgi gördü. İstanbul Fransız Lisesi'ne devam eden Bedri Baykam 1975 yılında Paris'e taşındı. Sorbonne Üniversitesi'nde işletme ve ekonomi tahsili yapan Baykam, bu fakülteden master aldı. Paris'te aynı süreç içinde L'Actorat isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı. Baykam 1970'li yıllar boyunca aynı zamanda Türkiye Şampiyonaları'nda önemli dereceler alan ünlü bir tenisçi oldu.

1980 yılında Amerika'ya taşınan sanatçı, 1984'e kadar California College of Arts and Crafts'de resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti. 1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam, bugüne kadar 100 kişisel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, birçok kısa metrajlı film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam'ın yayınlanmış 23 kitabı bulunuyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda UNESCO'ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Dernegi'nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanı. Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Taban Operasyonu hareketini, çesitli demokratik kitle örgütleri başkanları ile beraber örgütleyen ve yönlendiren Baykam, 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti. Daha önce Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık ve Aksam'da köşesi olan, üç yıl boyunca "Dönemin Rengi" isimli bir kültür tartışma programını Prima TV'de hazırlayan ve sunan, 2 yıl boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Baykam, ayrıca Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor. FBTV'de "2 F 1 B" isimli bir futbol tartışması sunuyor.

Yeni-Dışavurumculuk akımının öncülerinden olan ve ayrıca yaptığı multi-medya enstalasyonları (Livart) ve kolajli siyasi sanat eserleriyle de tanınan Baykam, sürekli kabuk değiştirmeyi seven bir sanatçı. 80'lerin başından bu yana birçok 16mm kısa film yönetti ve çesitli uzun metrajli filmlerde oyuncu olarak rol aldı. 1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif sergisi İstanbul'da, AKM'de açıldı. Amerikalı yönetmen Stefan R. Svetiev'in "This Has Been Done Before" isimli filmi, sanatçının tüm kariyerini ve siyasi yaşamını ele alan bir belgesel olarak aynı süreçte tamamlandı. Boyut Yayın Grubu aynı vesileyle Baykam'ın tüm dönemlerini biraraya getiren 480 sayfalık, "I'm Nothing But I'm Everything" isimli geniş monografiyi yayınladı. 2003 yılında CHP kurultayında Parti'nin Genel Başkan adaylarından olan ve "Yurtsever Hareket"in kurucusu ve yönlendiricilerinden olan Bedri Baykam, yıllardır ülkemizde siyaset sahnesinin ortasında yer alan aydınlardan biri.

Baykam ayrıca merkezi İstanbul'da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi ile Piramid Sanat'ın kurucusu. 1997 Mayıs ayında gazeteci Sibel (Yağcı) Baykam ile evlendi. Ocak 1999'da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.

Dönemleri

1959 - 1968 Çocukluk Resimleri, Ankara

Daha çok siyah-beyaz, kimisi renkli, kovboylar, Kızılderililer, savaş sahneleri, uzay gemileri, evler, jokeyler, renkli soyutlamalar, kara kalem, kağıt üzerine çini mürekkebi, püskürtmeler, soyutlar. Bunlar sanatçının 60'lı yıllarda uluslararası üne sahip bir 'Harika Çocuk' olarak ortaya çıkışını haberleyen ilk çalışmalardı ve 1963-1972 arasında dünyanın bir çok yerindeki sanat merkezlerinde düzenlenen sayısız sergide sergilendi.

1968 - 1975 Ergenlik Resimleri, İstanbul

Bunlar sanatçının 60'lı yıllarda uluslararası üne sahip bir 'Harika Çocuk' olarak ortaya çıkışını haberleyen ilk çalışmalardı ve 1963-1972 arasında dünyanın bir çok yerindeki sanat merkezlerinde düzenlenen sayısız sergide sergilendi.


1975 - 1980 Paris Yılları Desenleri
Kağıt üzerine çoğu küçük ve orta boy siyah-beyaz ve bazıları renkli çizimler, Paris sokak görüntüleri, manzaralar, çıplaklar.1980 – 1983 Erken California Yılları
Öncelikle bazı suluboyalar, kağıt üzerine sayısız skeçler, litografik ve çinko baskılar, California yıllarının Paris’in hemen ardından ağırlaşacak çok öznel kimliğinin, daha “hafif” çalışmaları. Küçük ve orta boy tuallerin hemen ardından gelen efsanevi “Fahişenin Odası”, “La Toilette” ve “Hayalet” çalışmalarının her biri 120x240 cm. ve sunta üzerine yapıtlar dönemin ilk büyük ve iddialı işlerdi. Büyük kartonlara yapılan kolajlar, perspektifi kırılan ve minareleri dans eden bir gerçek ötesi İstanbul, kadın figürleri, portreler, sık sık tekrarlanan konular. Sunta ile beraber kullanılan kırık aynalar, sanatçının o günlerde hakkında hiçbir şey bilmediği Julian Schnabel’in kırık tabakları ile çok ilginç bir paralelizm oluşturuyor. Bunlar, Türk sanat tarihinde büyük bir kırılma noktaları oluşturacak olan Yeni Dışavurumculuk Akımının ilk oluşum yılları. Türk Çağdaş sanat tarihi, Baykam’ın bu ilk yapıtları ile dünya sanat tarihi ile ilk defa eşzamanlı olarak kesişiyor. 1982’de sanatçının boyası daha da rahatlıyor. Yavaş yavaş bu ortama grafitiler ve spray boya eklenirken, yağlı boya, yerini akrilike bırakıyor. Sanatçının gittikçe daha hızlı çalışma ihtiyacı var. Bunlar bildiğimiz anlamda bugün tanınan olgun haliyle “Baykam ekolü”nün doğuş yılları.

1984 – 1985 Olgun California Yılları
Yeni dışavurumculuk akımının dünyadaki artık kabul görmüş bu yoğun yıllarında, çoğunlukla tual, bazen de kağıt üzerine, çokca graffiti kullanarak yapılan çıplak kadınlar, soyutlar oto-portreler. Konu yelpazesi kişisel yaşam soyutlamalarından cinselliğe, yaşam, ölüm ve metafiziğe kadar genişlemekte. Sanatçı, salt 5-6 Batılı ülkenin ayrıcalıklı sanatçısına özgü, kapalı bir kulüp olmakla suçladığı Batı sanat kurumuna karşı mücadele vermekte ve bu savaşımını "Uzun Bir Kavga Olacak", "Eserinin Önünde Poz Veren Graffiti Çocuğu", "Neden Ben ?" gibi resimlerinde dile getirmektedir. Akıtmalar, sıçratmalar, özgür biçimli figürler ve dolgun dokuların kullanıldığı, doğaçlama çalışmalar bu dönemde öne çıkıyor. Ortalama tual boyutları 150x220 cm, kağıt üzerindeki çalışmalar ise 70x100 cm. 1983’den itibaren California yılları süresince, Baykam yapıtlarını San Francisco, New York, Paris, Ankara ve İstanbul'da sergiler, sürekli Atlantik okyanusunu her iki yönde delen bir göçebe hayatı yaşar.

1986 - 1987 Geç California Yılları
Baykam şerit dizisinde giderek bileşik tarzda yoğunlaşır. Ebatları daha da büyüyen (180x300 ya da 180x450 cm) bu dev boyutlu resimler, sanatçının farklı araçlarla olan farklı deneyimlerini birleştirip farklı sahneleri birbiri üzerine koymakta, altta bulunanı göstermek için sanki bazı bölümleri parça olarak çıkarmaktadır. Konular kendisiyle olduğu kadar tarihle de ilgilidir. Yapıtlar giderek daha çok "bilinçlenmekte", kavramsallığa doğru eğilmekle birlikte tualin sınırlarından dışarı taşmamaktadır. Yaklaşık 15 çalışmadan oluşan "İç Manzaralar" dizisi, aynı manzaranın çeşitli biçimler ve göndermelerle yinelenişidir. Ünlü “Sonsuz Okyanus” (Timeless Ocean) resmi, bu serinin olduğu kadar, "Resim" (The Painting) isimli yapıtın da kuzenidir. Bu dönem beyaz, boş bir tuale yazdığı ve bir anda sanatçının logosu olup çıkan, daha sonra pek çok çalışmasında, tual veya ipek zemin üzerinde yinelenen "This Has Been Done Before" (Bunlar Daha Önce Yapıldı) graffitisi ile sona erer. Baykam için bu çalışma, sanatçıların her şeyin "daha önce yapıldığı" bir arenada orijinal olmak, orijinal kalmak adına kesintisiz bir savaş verdiği bütün bir post-modern dönemi özetler. Aynı zamanda eleştirmenlerin bu dünyaca ünlü sözünü onlardan önce söyleyerek onları silahsız bırakmış olur! Baykam bu ünlü graffiti yapıtı için şöyle der: "Bu yapıt Marcel Duchamp imzalı olsaydı, onun en ünlü yapıtı olurdu. Benim bir yapıtım olduğu için, yine bir o kadar ünlü olacak ama toplumun azcık daha sabretmesi gerekecek, mesela bir 80 veya 120 yıl kadar".

Politik Sanat ve Fotopentürler - 1987'den Günümüze
Baykam 1987'de İstanbul'a döndükten sonra, yaptığı eserlerin hemen hemen yarısı politik bir görünüm kazandı. İlk üç boyutlu çalışması olan 'Demokrasi Kutusu' nu (1987) pek çok enstalasyon sergisi izledi : 'Kubilay'ın Odası' ve ilk İstanbul Bienali'nde sergilenen 'Referandum Kutusu'. Bir yandan da, (1988'de) politika ağırlıklı bir Foto-Haber Resimleri dizisine başladı. Bu "fotopentür" tekniğini kullanarak düzenlediği 5 büyük sergi vardır :

1988 : İç Manzaralar (2.Bölüm), Atatürk Kültür Merkezi. Kenan Evren ve Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlık ve Başbakanlıkları sürerken, o dönemdeki sansüre ve işkenceye karşı ilk açık başkaldırı olan sergide, 'İşkence Kutusu', 'Günah Kutusu' ve "The Kitapyakar" gibi, üç boyutlu çalışmalar da yer aldı. 12 Eylül'ün baskı rejimine karşı düzenlenen ilk açık sanatsal karşı çıkış olarak tarihimizdeki yerini aldı.

1990 : 555K (27 Mayıs İlk Aşkımızdı), Atatürk Kültür Merkezi. 1960 devrimini ve onu getiren yılların öyküsünü anlatır. Baykam'ın Türkiye'ye demokrasi yolunu açan bir devrim olarak gördüğü 27 Mayıs 1960'ı, bir "askeri darbe" olarak niteleyen sağ kanat Türk liberallerine ve 2. Cumhuriyetçilere çok sert bir yanıt getiren bir sergi oldu. Baykam bugün hala kendini siyasi olarak tanımlarken, "27 Mayısçı" kelimesini de eklemeyi ihmal etmez.

1994 : Kuvay-i Milliye (Türk Bağımsızlık Savaşı), Atatürk Kültür Merkezi. Atatürk dönemini, bağımsızlık savaşını ve kültürel/toplumsal başarılarını anlatan bir sergi. Büyük resimlerin yanısıra foto-haber resimleri, şerit resimler, Harbiye Askeri Müzesi'nden ödünç alınan gerçek silahlar ağır toplar ve nesneler sergilendi.


1987 - 1992 Remake Serisi

Baykam'ın eski ünlü ustalara gönderme yaptığı ilk yapıtlar, 1987 yılında yaptığı "Ingres, Gerome, Burası Benim Hamamım" isimli çalışmasıdır. (1990) 1989'daki kağıt üzerindeki çalışmalardan sonra (Kağıt Üzerinde Erotik İşler ve Kağıt Üzerinde Kavramsal İşler) Baykam bir Remake Dizisi başlattı; bunlar birçok ünlü sanatçının (Van Gogh, Picasso, Delacroix, Monet, Gericault, Hopper, vb.) önemli işlerinin Baykam'ın kendi stil ve yorumuyla yeniden ele alınmasıydı. Baykam'ın 1991 sergisinde kullandığı deyimle bu "gerçek-sahteler" Paris (1990) ve New York'ta da (1992) sergilendi.

1991 - 1992 This Has Been Done Before: Akıtma Serisi
Bunlar Daha Önce Yapıldı Akıtmaları : Bu soyutlama dizisinde, akıtma katmanları ipek zemin üzerine yazılan 'Aynısı Daha Önce Yapıldı' yazısıyla karışır. Saydam ormanlar, yağmur katmanları gibi, önce manzaralara dönüşür, çöllerin ortasında uzanan otoyolların pop imgeleriyle zenginleşerek son bulur.1995 Yine Düştük Yollara
Bu araba ve yol serisinde dev boyutlu, gerçek araba parçaları (kumanda panosu, tampon, vs) tiyatroya özgü ortamlarda, kontrplak resimlerin bir parçası olarak kullanılmıştır. Bu dizi, ressamın tutkularından biri olan "araba kullanmak, uzun yol yapmak" konulu, orta ve küçük boy resimleri de içerir. Serinin en önemli yapıtı "Orman Aşıkları" isimli konstrüksiyon yapıttır.


1996 Dünyam O Kadar Renkli ki...
Ressamın bütün stillerinin bir özeti ve sentezi olan soyutlamalar. Çok dolgun, zengin dokular, manzara ya da figüratif göndermeler.

1998 - 2007 Futbol Üzerine Sanat: Fenerbahçe Sergileri
Çoğunluğu (64 parçası) Fenerbahçe futbol takımının tarihine ayrılmış olan foto-resimler. 20.yüzyıl boyunca kulübün kapsamlı, geniş tarihini, başlıca zaferlerini ve tanınmış yıldızlarını betimlemekte, ayrıca Fenerbahçe ve Mustafa Kemal ilişkisini özellikle vurgulamaktadır. www.fenerbahceworld.com1998 -1999 Saydam Katmanlar
Figür ya da konuya çok az yer veren, bir dizi tual çalışması. Çoğunlukla koyu renklerde, saydam katmanlı, yüzeyi dolgun dokulu. Bu dizinin odak parçası 1.80 x 2.70 m boyutundaki "Kendine Ait Bir Dünya" adlı çalışmadır. Geniş ve orta boy resimler.
1999 İçsel İzler
Çoğu 1999'da yapılan bir dizi tual çalışması. 'Saydam katmanlar' a, ressamın çok özel yaşamından siyah-beyaz fotoğraflarla doğal bir devam oluşturan bir dizi. İki dizi arasındaki bağ, 1999 tarihli "Katmanlı Hatıralar" adlı çalışmadır.

2000 - 2002 Dişi Entrikalar
Baykam’ın geçen Ocak ayında AKM’deve Haziran ayında Paris’te sanatseverlere sunulan “Girly Plots” sergisinde, sanatçının modelleriyle yaptığı çekimlerden yola çıkılarak hazırlanan ink-jet baskı, kumaş, plastik döşemeler, çinko levhalar, tual, akrilik boya ve çim halılar gibi çeşitli malzemeler, yol ve gök manzaraları ile birleşiyor.

Fransa’nın en etkin iki çağdaş sanat dergisinden biri olan ART ACTUEL, Mayıs/Haziran sayısında Bedri Baykam’a geniş yer ayırdı ve “Girly Plots” sergisine, bu mevsim Paris, New York ve Londra’dan seçtiği Mondrian gibi, Matisse-Picasso gibi, Miquel Barcelo gibi sanatçıların işlerinin yanısıra görülmesi gereken en önemli 14 sergi arasında yer verdi.

Derginin eleştirmeni Harry Kampianne, Baykam’ın son sergisinden söz ederken, “Muhteşem bir seri, Baykam o kadar bulaşıcı bir zevkle bütün bu malzemeleri kullanıyor ki, insan bu kadın figürlerine dokunmaktan kendini zor alıkoyuyor” diyor. Kampianne, sanatçının yenidışavurumcu çalışmalarını “özgür bir Atilla fırçası ile multimedya dünyası ile oynamak” şeklinde tanımlıyor.

“Muhteşem bir seri, Baykam o kadar bulaşıcı bir zevkle bütün bu malzemeleri kullanıyor ki, insan bu kadın figürlerine dokunmaktan kendini zor alıkoyuyor” diyor. Kampianne, sanatçının yenidışavurumcu çalışmalarını “özgür bir Atilla fırçası ile multimedya dünyası ile oynamak” şeklinde tanımlıyor.Ayrıca, İtalyan L’ARCA sanat dergisi, Paris’te yayınlanan FRANK uluslararası edebiyat dergisi ve uluslararası Milano çıkışlı TEMA CELESTE sanat dergisi, son sayılarında Bedri Baykam’a geniş yer ayırdılar ve Girly Plots sergisinden övgüyle söz ettiler. İspanya’nın VANGUARDIA gazetesi de 5 Nisan tarihli sayısında Baykam’ın “Girly Plots” sergisine geniş yer ayırdı.

Serginin Paris Galerie Lavignes-Bastille’deki ayağında Baykam’ın “Girly Plots” serisinden seçilen 15 çalışmanın yanısıra, sanatçının serginin başlığını tema alarak hazırladığı 50 dakikalık video film de gösterime sunuldu. Metinleri Amerikalı edebiyatçı David Applefield, Türk sanat tarihçisi Levent Çalıkoğlu, Amerikalı eleştirmen Robert C. Morgan ve Bedri Baykam tarafından yazılan 150 sayfalık renkli katalog ise, Türkçe-İngilizce-Fransızca olmak üzere üç dilde hazırlandı.

2003 - 2006 Atlar ve İkonlar
Sanat yaşamına ilk adım attığı çocukluk yıllarında at-kovboy-Kızılderili-savaş resimleriyle tüm dünyada tanınan Bedri Baykam yıllar sonra bu temaya dönüş yapıyor ve kendi değişik dönemlerinin bir teknik sentezini de içeren büyük yapıtlarda, atların ortasına çekiyor izleyicisini.
2003 - 2006 Bellek Taraması: Erotik Kağıtlar, Dev Composite Tualler, ve Kabare Resimleri2006 - 2007 Lolitarte
Bedri Baykam’ın dönem tualleri, uzun bir serüvenin sentezi olma niteliğini taşıyorlar. 1980’lerin başında ortaya çıkan Yeni Dışavurumcu akımın ilk temsilcilerinden olan Baykam’ın aradan geçen süreçte uyguladığı farklı teknikler sonucu oluşturduğu “Saydam Katmanlar”, “İçsel İzler”, “Dişi Entrikalar” ve “Kritik İşaretler” gibi dönemlerini bir araya getirerek oluşturduğu son çalışmaları, “tatlı-sert” yeni bir bölgenin rüzgârını estiriyor.2007 - 2009 4D'ler
Sanatçı, son iki yıldır lens teknolojisi ile ürettiği, yükseklik, en, derinlik ve zaman faktörlerini içeren 4 boyutlu işleri üzerinde çalışıyor. Bu seri son 10 yıldaki serilerinin bir sentezi olarak karşımıza çıkıyor. “Saydam Katmanlar”, “Dişi Entrikalar”, “At Serisi” ve “Lolitart(e)” serileri son 4 boyutlu çalışmalarının ortaya çıkmasına ve boyut atlamasına büyük katkı vermişlerdir.

Baykam, çift dijital baskı ve tual üzerindeki saydamlıkların kaçınılmaz bir sonucu olarak oluşan 4-D eserlerini üretmeye 2007 sonbaharında başladı. Bu 4 boyutlar, tual, desen, fotoğraf veya video olarak adlandırılamayacak nitelikte, baş döndürücü birbiri üzerine eklenen derinliklerle rüya özelliğine sahipler.
Neden “4-D”? Çünkü 3 boyuta ek olarak zaman faktörü de ekleniyor. Bu eserlerde Picasso, Monica Belluci ve Baykam’ın modellerinin yanında oturuyor olabilir. 9-10 katmanın birbiri üstüne oturtulduğu bu işler sanatçının favori temaları olan erotizm, İstanbul, sanat tarihi ve pop kültüre göndermeler içeriyor. Yıllardır bilinen ve ortada olan bu malzemeyle, “keşfedilmemiş” yepyeni bir teknoloji ile ürettiği eserler sanatçının kariyerinin bir özeti olma niteliğini de taşıyor. Sonuç, 20. Yüzyıl sanatını kapsayan ve 21. Yüzyıla değinen bir sentez oluyor. Uzun zamandır var olan bir materyal böylece çağdaş sanatta yeni bir sayfaya dönüşmüş oluyor.

Edvard Munch’a Saygı
Baykam, Dışavurumculuğun Van Gogh ve Gauguin’le birlikte en önemli öncülerinden kabul edilen ünlü Norveçli sanatçı Edvard Munch anısına, 13 adet 4-D çalışma gerçekleştirdi. Munch’un yaşamını ve yapıtlarını irdeleyerek gerçekleştirdiği bu yapıtlar ilk olarak Paris’te Pinacotheque de Paris Müzesi’nde 2010 yılında, Edvard Munch’un retrospektifi ile beraber sanatseverlere sunuldu. Sergi daha sonra Ankara’da Siyah-Beyaz Galeri’de sergilendi.
2007’de uzun süredir üzerinde çalıştığı farklı saydam çalışmaları lens yüzeyinde birleştiren Baykam’ın bu yapıtları son yıllarda Türkiye, Avrupa ve ABD’de sergilendi ve büyük ilgi topladı. Eserlerin yüzeyini lens tekniği ile olağandışı derinliklerle buluşturan sanatçı, bu sayede izleyiciyi baş döndürücü bir zaman-aşırı yolculuğa çıkartıyor.

İçim Parçalanıyor
Baykam çok “boyasal” bir sanat geçmişine sahip olmasına ve Yeni-Dışavurumcu akımın dünyadaki ilk öncülerinden biri olmasına karşın, gerek kolajlarında gerek mekan düzenlemelerinde gerekse son dönem 4-D işlerinde, özellikle 1980’lerin ortasından bu yana yoğun olarak siyasal sanat ekseninde işler üretmiş bir sanatçı.
Baykam “İçim Parçalanıyor” serisinde, çağdaş sanat aracılığıyla ülkemizin yaşadığı büyük gerilimi ve Cumhuriyet’e yönelik ağır tehditleri gözler önüne seriyor. Atatürk’ten, Mumcu'ya, Suphi Baykam’dan Deniz Gezmiş’e, Mehmet Haberal’dan, İlhan Selçuk’a, İsmet İnönü'den, Perinçek, Balbay veya Tuncay Özkan’a kadar, önemli tarihsel ve siyasi imgeler; soyut ve kavramsal sanatla iç içe… Resimlerde bulunan kırık aynalar çift taraflı kanatıcı birer tehlikeli parça olmalarının yanısıra, izleyicilerin bu yüzeylerde kendilerini de görmelerini ve bu büyük sorunla özdeşleşmelerini sağlıyor. Yaşanan sıkıntı ve gerilim, salt Silivri’de Cumhuriyet adına nöbet tutanların değil, bu ülkede yaşayan herkesin sorunu!


Kişisel Sergileri

Sanatsevenler Kulubü Ankara, 1963
Gen-Ar Galerisi İstanbul, 1963
Türk Turizm Tanıtma Merkezi, Bern, 1963
Galeri Difar, Cenevre, 1963
Türk Turizm Tanıtma Merkezi, Viyana, 1964
Belediye Sarayı, İstanbul, 1964
Sanatseverler Kulubü, Ankara, 1964
Gen-Ar Galerisi, İstanbul, 1964
Galeri Du Bac, Paris, 1964
Türk Turizm Tanıtma Merkezi, Londra, 1964
Galerie De La Madelaine, Brüksel, 1965
Galerie Il Bilico, Roma, 1965
Greer Gallery, New York City, 1965
American Friends Gallery, Washington D.C., 1966
Gen-Ar Galerisi, İstanbul, 1966
Doğuş Galerisi, Ankara, 1966
Galeri Schumacher, Münih, 1967
Konstfackskolan, Stockholm, 1967
Galerie Hotel Intercontinental, Frankfurt, 1967
Fransız Kültür Merkezi, Ankara, 1968
Galerie Horhammer, Helsinki, 1968
Galeri 1, İstanbul, 1969
Fransız Kültür Merkezi, Ankara, 1969
Fransız Kültür Merkezi, Ankara, 1971
Türk Turizm Tanıtma Merkezi, Paris, 1972
Türk Turizm Tanıtma Merkezi, Londra, 1972
Etap Marmara Galeri, İstanbul, 1982
Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Ankara, 1983
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1983
Artexpo, Coliseum, New York, 1983
City Gallery, San Francisco, 1983
Martin/Molinary Gallery, New York, 1984
Galeri Baraz, İstanbul, 1984
Martin/Molinary Gallery, New York, 1985
Studio 800 Pine, Oakland, 1985
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1985
Galerie Daniel Templon, Paris, 1985
Galerie Wanda Reiff, Hulsberg-Hollanda, 1985
Va Gallery of Contemporary Art, Oakland, 1986
Stephen Wirtz Gallery, San Francisco, 1986
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1986
Beymen Galerisi, Ankara, 1986
Artisan Sanat Galerisi, Ankara, 1986
Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Adana, 1987
Soyak Sanat Galerisi, İstanbul, 1987
Ayasofya Hamamı, İstanbul, 1987
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1988
E. M. Donahue Gallery, New York, 1988
Urart Sanat Galerisi, İstanbul, 1989
Urart Sanat Galerisi, Ankara, 1989
Galerie Lavignes-Bastille, Paris, 1990
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1990
Urart Sanat Galerisi, İstanbul, 1991
E. M Donahue Gallery, New York, 1992
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1992
Kızılkule, Alanya, 1992
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1994
Art-Jonction, Cannes, 1994
Galerie Lavignes-Bastille, Paris, 1994
Galeri Nev, Ankara, 1995
Ziraat Bankası Galerisi, Ankara, 1995
C.A.M. Galeri, İstanbul, 1995
Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul, 1995
Beşiktaş Deniz Müzesi, İstanbul, 1996
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1997
Galeri Nev, Ankara, 1998
1907 Fenerbahçe Derneği, İstanbul, 1998
Devrim Müzesi, Havana, 1999
C.A.M Galeri, İstanbul, 1999
Galerie Zafira, Paris, 1999
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1999
İstanbul Üniversitesi, İstanbul, 2000
İstanbul Üniversitesi, İstanbul, 2001
Galeri G, İstanbul, 2001
Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 2002
Galerie Lavignes-Bastille, Paris, 2002
Siyah-Beyaz Galeri, Ankara, 2002
Art Paris, Paris, 2002 (Galeri Artist ve Galerie Lavignes-Bastille)
Art İstanbul, İstanbul, 2002
Dirimart, İstanbul, 2003
Mine Sanat Galerisi, İstanbul, 2003
Sarajevo Türk Kültür Merkezi, Sarajevo, 2004
Tuzla Türk Kültür Merkezi, Bosna, 2004
C.A.M Galeri, İstanbul, 2004
Ortaköy Kültür Merkezi, İstanbul, 2004
Şişli Terakki Vakfı, İstanbul, 2004
Kırmızı Ardıçkuşu Galerisi, Alaçatı- İzmir, 2006
İMSG, İstanbul, 2006
Piramid Sanat Merkezi, (Art Bosphorus), İstanbul, 2006
Cey Art (Contemporary Istanbul) Sanat Galerisi, İstanbul, 2007
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Muğla, 2007
Piramid Sanat Merkezi, İstanbul, 2007
Broadway Gallery, New York, 2007
Piramid Sanat Merkezi, İstanbul, 2007
Piramid Sanat Merkezi, İstanbul, 2007
Şükrü Saraçoğlu Stadı ve Piramid Sanat, İstanbul, 2007
Altan Kitabevi Galerisi, Adana, 2007
Maison De L’Amerique Latine De Monaco, Monte-Carlo, 2008
Galeri Artist, Ankara, 2008
Eskonsept, İstanbul, 2008
Piramid Sanat Merkezi, (Contemporary İstanbul), 2008
Piramid Sanat Merkezi, İstanbul, 2008
M.A.C Art Galeri, İstanbul, 2009
Büyükçekmece AKM, İstanbul, 2009
“Alphonse Berber Gallery”, San Francisco/ Berkeley, California.2009
MKM Beşiktaş Contemporary Art Gallery, İstanbul,2009
Piramid Sanat Merkezi, (Contemporary İstanbul), İstanbul, 2009,
Piramid Sanat Merkezi, İstanbul, 2010,
Sainte Pulcherie Galeri, İstanbul, 2010,
Pinacotheque de Paris, Paris, 2010
Siyah-Beyaz Galeri, Ankara, 2010
"İçim Parçalanıyor", Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi, İstanbul, 2010
"İçim Parçalanıyor", Piramid Sanat, İstanbul, 2010

Bazı Grup Sergileri

Art '78, İstanbul, 1978
Salon De Montrouge, Paris, 1985
1. Uluslararası Asya-Avrupa Sanat Bienali, Ankara, 1986
Çağdaş Türk Sanatı, Washington, 1987
Türk Sanatının Modernleşme Süreci, Galeri Baraz, AKM, İstanbul, 1987
1. ve 2. Uluslararası İstanbul Bienali, İstanbul, 1987-1989
Yusuf Taktak ve Kemal Önsoy ile Grup Sergisi, Urart Galeri, İstanbul, 1988
'Öncü Türk Sanatından Bir Kesit' Sergileri, 1986, 87, 88, 90
Uluslararası Akdeniz Çağdaş Sanat Sergisi, Bari / İtalya, 1989
Uluslararası Mahares Plastik Sanatlar Festivali, Tunus, 1990
Çağdaş Türk Resmi Müzayedesi, Küsav-Sotheby's, İstanbul, 1990
Çağdaş Türk Sanatı Sergisi, Tokyo / Japonya, 1991
"New York, İstanbul". Atatürk Kültür Merkezi, Galeri Baraz Organizasyonu, 1992
"Yabancı - Bir Gezgin". Schiedamm Stedeljik Müzesi, Hollanda, 1993
Merkez Bankası Çağdaş Sanat Koleksiyonu Sergisi, Ankara, 1994
Türk Sanat Festivali: Houston Güzel Sanatlar Müzesi, Houston ,Texas, 1995
Türk-Yunan Sanatçılar Grup Sergisi: Yüz Yüze, İstanbul - Atina, 1997, 1998, 2000
Türk Sanatında Soyut Eğilimler, Galeri Baraz, İstanbul, 1998
"41 Yıl, 41 Ressam" Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul, 1998
Yaşayan Türk Plastik Sanatlar Sergisi, Ankara, İstanbul, Paris, 1998, 1999
Uluslararası Kahire Bienali, Mısır, 1998
"Riskli Gölgeler", İstanbul, 2000
Çağdaş Türk Plastik Sanatından Kesitler, Amiens / Fransa / Paris / İstanbul, 2000
"Buts", Circle D'art Du Cailar, Camargue / Fransa, 2000
"La Course Camarguaise", Cercle D'art Du Cailar, Camargue, Fransa, 2000
Nimes Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, Fransa, 2000
"Made İn Turkey" Mine Sanat Galerisi, İstanbul, 2001
"Aykırı İşler" Galerist, İstanbul, 2001
"Modern Türk" Topkapı Müzesi Son 50 Yılda Türk Modern ve Çağdaş Sanatı, İstanbul, 2001
"İlişki". Türk ve Belçikalı Sanatçılar Sergisi, İstanbul, 2001
"Kutsal Akdeniz". Catania Üniversitesi. Sicilya, 2001
"60 Yıl, 60 Sanatçı". Eczacıbaşı Sanal Müzesi, İstanbul, 2002
II. Uluslararası Buenos Aires Bienali. Arjantin, 2002
Zahoor Ul Akhlaq Sanal Galerisi, Kanada, 2003
"Ve", Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul, 2003
"Paralel Zaman: Asya Çağdaş Sanat Galerisi" Çin Sanat Akademisi, Çin, 2003
“Çıplak”. Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul, 2004
“Maymunların Resim Yapma Hakkı”, İçel Sanat Kulübü, Mersin. 2004
“Beşleme”, Binyıl Sanat Galerisi, İstanbul, 2004
"Küratöryal Şizofreni". AKM, İstanbul, 2004
"Satılık Aşk". Bank Side Galeri, Londra, 2005
"Deniz Altı Kemik Üstü", Kargart, İstanbul, 2005
"50 Sanatçı, 50 Yapıt". IMSG, İstanbul, 2005
"80'li Yıllar, Bir Bilanço", Karşı Sanat, İstanbul, 2005
Nine Dragon Heads 2005, Cheong Ju, Kore, 2005
Maltepe Üniversitesi G.S.F Resim Heykel Sergisi, İstanbul, 2005
"The Edge" Kochi Müzesi, Japonya, 2005
"Sanat Akmerkezde", Akmerkez, İstanbul, 2005
"Art Caucasus 2005". Tiflis, Gürcistan, 2005
"Kırmızı-Siyah". Beşiktaş Çağdaş, İstanbul, 2006
"Galeri Baraz'la 30. Yıl". Galeri Baraz, İstanbul, 2005
"Art Forum" Ankara Plastik Sanatlar Fuarı, Ankara, 2005
"İstanbul Art 2005" Uluslararası Çağdaş Sanat Buluşması, İstanbul, 2005
"The Edge" Kochi Müzesi, Japonya, 2006
"Off-Corso" Grup Sergisi, Rotterdam, 2006
Ege Festivali Grup Sergisi, Bodrum, 2006
“Ağır İşler”, Piramid Sanat, İstanbul, 2006
Fikret Mualla’ya Saygı”, Paris ve İstanbul, 2007
Türk Çağdaş Sanatı Kahire’de, Galeri Artist Organizasyonu, İstanbul, 2007
“Sınır Çizgisi”, Çanakkale, 2007
“Modern ve Ötesi”, Santralistanbul, İstanbul, 2007
“ODTU Festival”, Ankara, 2007
“Foreshadows”, Beşiktaş Çağdaş, İstanbul, 2007
Eskonsept, İstanbul, 2008
Galeri Artist, Ankara, 2008
“Without the Barricades”, Türk Kültür Merkezi, Bosna, 2008
“Türk Çağdaş Sanatının 3 Büyüğü”, Es Konsept düzenlemesi, Bodrum, 2008
“Gwangju ve İstanbul Modern Resim Sergisi”, Kore ve İstanbul, 2008
“Bir Rüzgarın Arkeolojik Kazısı”, Piramid Sanat, UPSD Sanat Galerisi, İstanbul, 2008
"Haliç", Rezzan Has Müzesi, İstanbul, 2008
“Bir Rüzgarın Arkeolojik Kazısı”, Ankara, 2009
“25. Yıl” Siyah Beyaz Galeri, Ankara, 2009.
“Ressamların İstanbul’u” Işık Galerisi, İstanbul, 2009.
“Güneşin İzinde” Hasankeyf, Batman, 2009.
“Espace Plein Art Gallery”, Le Vigan, Fransa, 2009.
“Opera Gallery London”, Londra. 2009
"İstanbul Modern Berlin, Martin Gropius Hous", Berlin, 2009
"Akademie Der Künste Hanseatenweg", Berlin, 2010
"Van Gogh'un Peşinde Modernizmin İzinde", Ankara, 2010
"Doctor Global and Mister Local", Macedonian Artists Association's Gallery, Makedonya, 2010
Moda Deniz Kulübü, Bedri Baykam ve Piramid Sanatçıarı, İstanbul, 2010
"Çağdaş Türk Resmi" Auction by Sotheby's, Londra, 2010
"Shanghai Contemporary Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı" , Çin, 2010
"İstanbul. Huma Kabakçı Koleksiyonu", Goslar Mönchehaus Müzesi, 8 Ağustos - 19 Eylül 2010
"İstanbul. Huma Kabakçı Koleksiyonu", Peç Modern Hungarian Galerry International Collection, Macaristan, 8 Ekim - 22 Kasım 2010
"PRESS ART: Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu", Kunstmuseum St. Gallen, İsviçre, 30 Ocak - 20 Haziran 2010
"PRESS ART: Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu", Museum der Moderne Salzburg, Avusturya, 3 Temmuz - 24 Ekim 2010
“Exécése: Typology of the Turkish Contemporary Art from the Özil Collection”, Cultuurcentrum Hasselt, Belçika, Kasım 2010
"Bir İstanbul Mirası", Lahd Galeri, Londra, 2010.

Resimlerinden bazıları

Kaynaklar
wikipedia.org
bedribaykam.com sitesinden alıntıdır.


Paylaş

Bilgi :Salih EFE
Hit : 188 Tarih : 28.02.2012 15:12:40

Karakalemciyiz.com adresimizdeki bilgilerin başka bir site veya yayın yerlerinde yayınlanmas yasaktır.

 Arama     
Karakalem Portre veya
Karakalem Resim Çizdirmek

İster Misiniz?

         Sipariş bölümümüzden sistemimize kayıt olarak olarak Karakalem Portre veya Karakalem Resim siparişinizi verebilirsiniz....

Teşekkür Ederiz
Karakalemciyiz.com